Priprava podlage
Podlaga mora biti trdna, suha in čista, brez slabo vezanih delcev, prahu, v vodi lahko topnih soli, mastnih oblog in druge umazanije. Prah in drugo ne oprijeto umazanijo posesamo ali odstranimo z ometanjem, nerazgrajene ostanke opažnih olj z betonskih površin pa operemo s curkom vroče vode ali pare. Z že prebarvanih površin odstranimo vodotopne barvne nanose ter opleske z oljnimi barvami, laki ali emajli. Z zidnimi plesnimi okužene površine pred nanosom izravnalne mase obvezno dezinficiramo. Novovgrajene omete pred vgradnjo izravnalne mase sušimo oziroma zorimo za vsak cm debeline vsaj 7 do 10 dni, na nove betonske podlage pa izravnalne mase ne nanašamo prej kot mesec dni po betoniranju (navedeni časi sušenja podlage veljajo za normalne pogoje: T = +20 ºC, RH = 65 %). Pred nanosom izravnalne mase priporočamo osnovni premaz, ki je obvezen za močno vpojne ali iz kakih drugih razlogov problematične površine. Uporabimo z vodo razredčeno AKRIL Emulzija, ki jo nanesemo s pleskarskim ali zidarskim čopičem ali z dolgodlakim krznenim ali tekstilnim pleskarskim valjčkom ali z brizganjem. Z vgradnjo izravnalne mase lahko v normalnih pogojih (T = +20 ºC, RH = 65 %) pričnemo 6 ur po nanosu osnovnega premaza. Za tehnične informacije omenjenih osnovnih premazov prosimo preberite tehnični list.
Priprava izravnalne mase za vgradnjo
Ker JUBOLIN P 25 fine 0-5 močno tiksotropira, je črpanje mase preko sesalne glave »airless« agregatov možno le, če ga premešamo, tik preden sesalno košaro potopimo v maso v vedru ali zalogovniku. Taka priprava ni potrebna, če uporabljamo maso pakirano v vrečah in vreče praznimo na agregatu prirejenem orodju. Za nanašanje s polžastimi in batnimi agregati ali za ročni nanos kaka posebna priprava JUBOLIN P 25 fine 0-5 ni potrebna.
Vgradnja izravnalne mase
Maso lahko vgrajujemo v enem ali več slojih – debelina skupnega sloja naj ne presega 5 mm. Maso nanašamo strojno – z brizganjem ali ročno – z nerjavečo jekleno gladilko. Za nanos z brizganjem so najustreznejši »airless« agregati z delovnim tlakom 190 barov in brizgalno šobo premera 0,035″, optimalne parametre za brizganje s polžastimi in batnimi agregati določimo s poskušanjem, pri čemer upoštevamo navodila proizvajalcev. Prvi sloj pred nanosom drugega, enako pa tudi drugi oziroma zaključni sloj, obrusimo s finim brusnim papirjem, kjer priporočamo uporabo zrnavosti P80 do P120. Če površine pripravljamo za zahtevnejše dekorativne obdelave, uporabimo zrnavost P150. Brušenje lahko izvajamo ročno ali strojno. Orodje takoj po uporabi temeljito operemo z vodo.