Priprava podlage
Podlaga naj bo trdna, suha in čista – brez slabo vezanih delcev, prahu, ostankov opažnih olj, masti in druge umazanije. Novo vgrajene omete v normalnih pogojih (T = +20 ºC, rel. vl. zraka = 65 %) sušimo oziroma zorimo najmanj 1 dan za vsak mm debeline. Z že prebarvanih površin odstranimo vse v vodi lahko in hitro razmočljive barvne nanose ter opleske z oljnimi barvami, laki ali emajli. Z zidnimi plesnimi okužene površine pred barvanjem obvezno dezinficiramo. Pred prvim barvanjem je obvezen osnovni premaz. Priporočamo kar s 30 % vode razredčeno barvo. Osnovni premaz nanesemo s pleskarskim ali zidarskim čopičem ali z dolgodlakim tekstilnim pleskarskim valjčkom, lahko pa tudi z brizganjem. Z barvanjem lahko v normalnih pogojih pričnemo 24 ur po nanosu osnovnega premaza. Pri obnovitvenih barvanjih osnovni premaz običajno ni potreben.
Priprava barve
Barvo pred uporabo le temeljito premešamo, če je potrebno, jo nato na konsistenco primerno tehniki in pogojem nanašanja razredčimo z vodo (glej zgornjo tabelo). Niansiranje je možno le z nekaterimi praškastimi oksidnimi pigmenti in le do blagih pastelnih odtenkov. Postopek je zahteven in ga nestrokovnjakom odsvetujemo. Barvo, ki jo potrebujemo za premazovanje zaključene zidne ploskve (ali še bolje: vseh ploskev, ki jih barvamo v istem barvnem odtenku), v dovolj veliki posodi egaliziramo. Za velike ploskve, ko na tak način tehnično ni mogoče zagotoviti zadostne količine barve niti za enoslojni nanos, v egalizacijski posodi zmešamo najprej barvo iz najmanj treh veder. Ko porabimo eno tretjino tako pripravljene barve, v posodo dolijemo novo barvo in jo s preostalo v posodi dobro premešamo, itd. Egalizacija bele barve iste proizvodne šarže ali istega datuma proizvodnje, ki je nismo redčili, ni potrebna. Kakršnokoli „popravljanje“ barve med barvanjem (dodajanje niansirnih sredstev, redčenje, ipd.) ni dovoljeno. Količine barv, ki jih potrebujemo za barvanje posameznih ploskev, izračunamo ali ocenimo iz površine teh ploskev in podatkov o povprečni porabi, v specifičnih primerih pa porabo določimo z merjenjem na dovolj veliki testni ploskvi.
Nanašanje barve
Za nanos barve, priporočamo dolgodlak krznen valjček oziroma tekstilni pleskarski valjček (dolžina dlak oziroma niti je 18 – 20 mm; uporabno je umetno krzno oziroma tekstilne obloge iz različnih sintetičnih niti – poliamid, dralon, vestan, najlon, perlon ali poliester) ali pleskarski čopič, primeren za nanos disperzijskih zidnih barv. Posamezno zidno ploskev barvamo brez prekinitev od enega do drugega skrajnega robu. Za standarden dolgodlak pleskarski valjček ali pištolo za brizganje nedostopne površine (koti, vogali, žlebovi, ozke špalete, ipd.) vedno obdelamo najprej, pomagamo pa si s primernimi čopiči ali danim pogojem prirejenimi manjšimi pleskarskimi valjčki. Orodje takoj po uporabi temeljito operemo z vodo.
Vzdrževanje in obnavljanje prebarvanih površin
Prebarvane površine kakega posebnega vzdrževanja ne potrebujejo. Neoprijet prah in drugo neoprijeto umazanijo lahko ometemo ali posesamo. Na površinah, s katerih umazanije na opisan način ni možno odstraniti, opravimo obnovitveno barvanje, ki obsega nov dvoslojni nanos barve, kot je opisano v poglavju »Nanašanje barve«. Osnovni premaz pri obnovitvenem barvanju običajno ni potreben.